Pokojové rostliny – Šplhavník

Saténový pothosneboli šplhavník (Scindapsus pictus) patří mezi značně rychle rostoucí popínavé rostliny. Díky vzdušným kořenům, které vytváří, se dokáže velmi rychle přichytit na téměř jakoukoli oporu –ideální je například mechová hůl. Scindapsus ovšem také vypadá nádherně v závěsné nádobě. Pár rostlin vám dokáže z pokoje vytvořit opravdovou džungli.

Šplhavník je skvělá pokojová rostlina především díky své nízké náročnosti na pěstování. Vhodná je i pro úplné začátečníky. Skvěle se jí daří na světlém místě bez přímých slunečních paprsků,velice dobře se také umí přizpůsobit tmavším místům.

V případě této rostliny je potřeba dát si pozor na přelití, které způsobuje žloutnutí a opadávání listů. Doporučujeme nechat rostlině mezi zálivkami vyschnout vrchní vrstvu substrátu. Potřebu vody dá rostlina znát svěšením listů.

Scindapsus pictus´Argyraeus´

  • nejčastěji dostupná odrůda
  • argyraeus znamená stříbrný, což popisuje výrazné panašování drobných listů rostliny

Scindapsus pictus´Silvery Ann´

  • stejně velké listy jako předchozí, ale více panašované
  • listy jsou alespoň z poloviny plně stříbrné, zbytek pokrývá jemné panašování

Scindapsus pictus´Exotica´

  • velké listy s výrazným panašováním na okrajích

Odborník radí:

Jana Brabcová

Pro udržení pěkného tvaru a hustoty je důležitý řez. Nejvhodnější doba na omlazení rostliny je předjaří a jaro, kdy lze zmlazování šplhavníků spojit s jejich vegetativním množením.

Text: Jana Brabcová, Zahradnické centrum Brabec; foto: GAP Photos, BBH, FloraDania a Dreamstime