Cibuloviny – Česnekové jaro

Také vás koncem jara fascinují modrofialové koule okrasných česneků nesených na dlouhých stoncích a vystupující nad záhony právě rašících trvalek? Několik týdnů tvoří nepřehlédnutelný barevný akcent, ale i když odkvetou, zdobí uschlá květenství zahradu, zatímco nevzhledné usychající listy zakryjí již vzrostlé trvalky. Pokud nechcete o takovou podívanou na jaře přijít, je třeba okrasné česneky vysadit už nyní.

Ačkoliv mezi česneky existují i menší druhy s drobnějšími květy, tentokrát vás chceme upozornit na druhy s výraznými kulovitými květenstvími. Protože jde většinou o křížence pocházející z oblastí Středního Východu, bude jim nejlépe svědčit plné slunce a lehká, písčitá půda. Pokud takovou na zahradě nemáte, doporučujeme alespoň v místě výsadby půdu vylehčit pískem a vysazovat na vrstvu písku, který zajistí cibulím sucho. Chcete-li se každý rok dočkat velkých květů, přihnojte je na podzim komplexním hnojivem, které zapravíte do půdy.

Jak vysazovat?

  • hloubka 10–15 cm, tj. asi trojnásobek výšky cibule

Kromě toho, že česnek Schubertův kvete až v červnu, tedy o několik týdnů později než ostatní okrasné česneky, tvoří také extravagantní fialové květy na dlouhých stoncích, které se díky své trvanlivosti hodí k řezu.

Nezapomeňte, že na podzim se vysazují i další cibuloviny, které kvetou v létě – tulipány, narcisy, hyacinty, modřence, sněženky a řada dalších.

Text: (red); foto: DutchGrown