Styly zahrad: Přírodní zahrada

Pokud si myslíte, že k tomu, abyste si mohli založit přírodní zahradu, potřebujete pozemek na venkově, na okraji lesa, louky či u rybníka, mýlíte se. Nejde totiž ani tak o místo jako spíše o způsob, jakým k zahradě přistupujeme. Podle spolku Přírodní zahrada, který u nás působí již dvě desítky let, musí přírodní zahrada splňovat tři základní kritéria: obejít se bez umělých hnojiv, pesticidů a rašeliny. Z dalších 15 kritérií, která se vztahují na založení zahrady a péči o ni, musí být splněno aspoň deset, například druhová rozmanitost v přírodním trávníku, ovocná zahrada, využití dešťové vody, kompostování, živý plot z planých druhů keřů a další. Hlavní myšlenkou je omezit používání průmyslových hnojiv a nahradit je přírodními postupy. Nejen že tím vypěstujeme zdravé ovoce a zeleninu, ale navíc podporujeme pestrost domácích druhů rostlin a živočichů a vše udržujeme v rovnováze. Přírodní zahrada přitom může mít nejrůznější podobu – jasné architektonické linie, romanticky až divoce bující záhony anebo klasické užitkové záhony. Péče o přírodní zahradu znamená především úsilí o vytvoření uzavřených koloběhů, podobně jako je tomu v přírodě. Hlavní význam přitom má udržování a zvyšování úrodnosti půdy používáním kompostu, mulčováním, střídáním plodin. Ten, kdo se naučí pečovat o zahradu v souladu s přírodou, místo aby proti ní bojoval, může si pak dlouhodobě užívat splnění svých snů.

Dřeviny: přednost mají lokální

Žádná zahrada se neobejde bez stromů. V přírodní zahradě zajišťují dřeviny stín a zvýšenou vlhkost vzduchu, ale také prostor pro drobné živočichy a ptáky. Než se rozhodnete pro konkrétní druh stromu, rozhlédněte se v okolí a zvolte ty, které ve vašem regionu rostou. Zastoupeny by měly být především druhy, které jsou prospěšné pro živočichy – například lípa je nektarodárná, jeřabina poskytne potravu ptákům, podobně jako celá řada keřů (černý bez, šípek, hloh, muchovník aj.).

Plná náruč květů

Trvalkové záhony jsou skutečnou perlou každé zahrady, vyžadují však pravidelnou péči a přísun živin. V přírodní zahradě proto dáváme přednost druhům, které se samovolně přesévají. Jsou ve své podstatě často krátkověké trvalky, ale vysokou tvorbou semen si zajišťují nové a nové generace. Můžeme sice říkat, že tuhle trvalku máme na zahradě po dlouhá léta, jenže ona už to je prapraprapravnučka své prapraprapramáti.

Podmínkou přesévání je, že rostliny vysadíme na jim nejvíce vyhovující stanoviště odpovídajícího světla, struktury a vlhkosti, humóznosti nebo naopak chudosti půdy. Tam kde nemá, co miluje, postupně vymizí. U některých druhů (Aquilegia, Helleborus, Pulsatilla) dochází sprášením pylů k velké genetické variabilitě, a tak vzniká široká plejáda nových barevných odstínů.

Louka místo trávníku

Nízko střižený pažit je ozdobou každé zahrady, bohužel je však také žroutem času a živin. Pro hmyz, který je v přírodní zahradě vítaným hostem, ale nemá prakticky žádný význam. Nekvete a neposkytuje proto ani nektar, ani pyl. Co s tím? Zkuste trávník alespoň v části zahrady nahradit kvetoucí loukou – buď trávník prostě přestaňte pravidelně sekat a nechte ho žít vlastním životem, nebo si louku vysejte. Počítejte však s tím, že luční květiny jsou zpravidla dvouletky a v prvním roce po výsevu vytvoří pouze zelenou hmotu.

Střecha nad hlavou

Zahradu netvoří jen rostliny, ale také fauna – drobní živočichové, hmyz, ptáci, kteří nám dokážou pomoci s péčí o zahradu. Podmínkou ale je, aby se v zahradě cítili dobře. Jak toho docílit? Vytvořte jim podmínky pro jejich život. Postavte domeček pro hmyz, rozvěste budky a krmítka, v létě nezapomeňte na pítko, vytvořte hromadu větví a kamení. Možná budete překvapeni, jak bude kolem takových prvků živo!

Přirozeně proti škůdcům

Všechny živé organismy, včetně těch, které označujeme jako škůdci, mají v přírodě své přirozené nepřátele. Každý druh hmyzu má v přírodních ekosystémech mnoho svých predátorů a díky tomu nedochází k přemnožování jednotlivých druhů. Pokud v prostředí, kde žijí škůdci, tyto užitečné organismy chybí, pak je splněna jedna za základních podmínek kalamitního přemnožování škůdců. Přemnožené škůdce v přírodní zahradě likvidujeme pouze biologicky, za pomoci jejich původní nepřátel, jako jsou parazitické vosičky, roztoči či hlístice. Letos poprvé vám tyto živé predátory nabízíme i v našich zahradnických centrech. Více informací se dozvíte u našich prodavačů.

Pěstování bez chemie

Biozahradničení není nic složitého. Učíme se pečovat o půdu podle jednoduchých zásad, hnojímepřírodními organickými hnojivy, chráníme a ošetřujeme rostliny bez použití chemickýchlátek, podporujeme rozmanitost rostlin a živočichů. Řada výrobků Agro NATURA přináší všem zahrádkářům možnost pěstování rostlin bez chemie. Zahrnuje substráty, tradiční statková hnojiva, pevná i kapalná hnojiva i přípravky na ochranu rostlin. Stačí si vybrat!

 

Text: (red); foto: PRO VOBIS, Renata Pešičková, Dreamstime a archiv výrobců