Rozloučení: Za Františkem Kopřivou

Začátkem listopadu loňského roku zemřel pan František Kopřiva, zakládající člen našeho Sdružení zahradnických center, zahradník a majitel zahradnického centra v Šebrově u Brna. Dovolte nám prosím rozloučit se několika větami s naším kolegou a přítelem, z jehož ….

František Kopřiva se narodil v roce 1948 ve Svitavách do zahradnické rodiny. Absolvoval chemickou průmyslovku v Pardubicích a přírodovědnou fakultu Masarykovy univerzity v Brně se zaměřením na matematiku a fyziku. V těchto oborech také následně získal doktorát, přesto se jeho zájem soustředil v budoucnu především na pěstování rostlin. V roce 1976 koupil stavební pozemek v Šebrově, kde začal spolu se svou budoucí manželkou Janou budovat malé zahradnictví zaměřené na pěstování zeleniny, trvalek a letniček. Ještě před rokem 1989 se začali v rámci tehdejších možností profesionalizovat, o dva roky později se pak svému koníčku začali věnovat naplno. Z malého zahradnictví se Františkovi a Janě podařilo vybudovat jedno z největších zahradnických center v jihomoravském regionu.

„Ve smutku a bolesti, budeme vzpomínat na pana Františka Kopřivu, který nás opustil jako kolega, excelentní zahradník a dobrý člověk. Byl zakladatelem Sdružení zahradnických center a společně se svou rodinou vybudoval během dvaceti let zahradnické centrum, zřejmě jedno z nejstarších na jihu Moravy.“

Jiří Chládek

čestný předseda SZC