Pokojové rostliny: Filodendrony

Patří filodendrony mezi vaše oblíbené pokojové rostliny? Není divu – na světě existuje kolem pěti set popsaných druhů, celkově se ale množství odhaduje na sedm set. Filodendrony rostou zejména v tropických deštných lesích, přesto se dají pěstovat i u nás. Najděte si mezi nimi svého favorita!

Rostlina byla poprvé popsána již v roce 1644 německým přírodovědcem a astronomem Georgem Marggrafem, ale svůj oficiální název dostala až v roce 1829. Slovo filodendron vzniklo spojením dvou řeckých slov: philos – láska a dendron – strom, protože ve své domovině musí filodendrony šplhat vzhůru za světlem. Využívají k tomu kmeny stromů, které „objímají“ svými vzdušnými kořeny.

Péče o filodendron

  • běžná pokojová teplota, v zimě by neměla klesnout pod 13 ° C
  • světlo jasné a rozptýlené, pozor na přímé slunce
  • zálivka přiměřená, nadměrné zalévání škodí
  • udržovat vyšší vzdušnou vlhkost (květináč s rostlinou postavte do misky s vlhkými oblázky)
  • pravidelný řez udrží rostlinu v menších rozměrech

 Zajímavosti

  • Nejvzácnějším filodendronem na světě je Philodendron spiritus-sancti, ve volné přírodě je podle amerických botaniků známo pouhých šest exemplářů.
  • Mnoho filodendronů je epifytických – k životu nepotřebují půdu, místo toho si nejvíce libují v korunách stromů, které ovíjejí.
  • Ve volné přírodě jsou důležitým zdrojem potravy pro netopýry a opice.

Ačkoli jsou filodendrony prastaré rostliny, zdá se, že znovu přicházejí do módy. Jejich listy se staly předlohou řady motivů pro obaly poznámkových bloků, tašky, pouzdra na mobilní telefony nebo grafické práce, jako například tisky britského ilustrátora Aarona Apsleyho.

 Odborník radí:

Jak dosáhnout vyšší vzdušné vlhkosti, kterou nejen filodendrony potřebují?
Pokud nechcete použít zvlhčovač vzduchu (dfiuzer), můžete rostliny rosit rozprašovačem nebo postavit květináč na misku s vodou vyplněnou oblázky, které zabrání vzlínání do půdy v květináči.

 Text: Dan Vesel, Jana Brabcová; foto: GAP Photos a archiv