Užitková zahrada: Dobré rady do letní zeleninové zahrady

Na jaře jsme dobře připravili půdu, vysadili zeleninovou sadbu a teď už bychom se měli jen těšit z toho, jak rostliny krásně rostou a nasazují první plody. Čeká-li nás stejně horké léto jako v posledních letech, bude hlavní péče spočívat v důkladné a pravidelné zálivce. Nesmíme se ale omezit jen na ni. Máme pro vás několik nejdůležitějších rad, při jejichž dodržení se dočkáte lepší úrody.

Vyštipujeme květy česneku
Česnek sice krásně kvete, pokud ale chceme sklízet co největší palice, je třeba květy odstranit, aby rostlině neodebíraly sílu. Jakmile se tedy mezi listy objeví stvol s poupětem, ihned ho odstraňte vylomením nebo odstřižením. Výhony můžete použít v kuchyni stejně jako jarní cibulku.

Zalamujeme listy květáku
Aby hlávka květáku zůstala krásně bílá, je třeba ji chránit před přímým slunečním zářením, jinak zežloutne. Někdy růžici zakrývají vnitřní listy, které v závěru vývoje květáku svážeme k sobě nebo zalomíme, aby hlávku stínily.

Vyštipujeme fazochy
U tyčkových rajčat a skleníkových okurek je třeba vyštipovat výhony vyrůstající z paždí listů (fazochy). Rostliny by se jinak zbytečně větvily a tvořily sice více plodů, ale méně kvalitních.

Vyvazujeme rajčata
Tyčková rajčata je třeba průběžně vyvazovat k opoře, aby se pod tíhou plodů neohýbala a nezlomila. Používáme nejlépe obyčejný provázek, drátek není vhodný, protože může stonky poškodit.

Kopčíme brambory
Přihrnování půdy k rašícím bramborám podporuje rostliny v tvorbě nových hlíz a zároveň je chrání před sluncem, které způsobuje zezelenání a tvorbu jedovatého solaninu.

Chráníme rostliny před kroupami
Pokud hrozí krupobití, které může poškodit plody i listy zeleniny, pomůže obyčejná netkaná textilie. Stačí ji přes rostliny přetáhnout a zafixovat proti větru, dopad ledových krup zmírní.

Okopáváme
Zejména po prudkých deštích je třeba půdu na zeleninových záhonech prokypřit a odstranit tak tvrdou krustu, která zhoršuje provzdušnění půdy a pronikání zálivky. Hodí se k tomu drapáková motyčka.

Mulčujeme
Tenká vrstva slámy nebo posečené trávy bez obsahu semen rozprostřená na volnou půdu mezi jednotlivé rostliny brání růstu plevelů a pomáhá zadržet vodu v půdě.

Pravidelně přihnojujeme
I v případě, že jsme na jaře zapracovali do půdy dlouhodobě působící hnojivo, například kompost, je třeba zeleninu v sezóně alespoň jednou za dva týdny přihnojit. Hodí se k tomu plná rozpustná hnojiva přidávaná do zálivky, můžete ale také zkusit hnojivý zákvas z kopřiv nebo slepičinců.

Stíníme
Zejména košťálové zelenině horké sluneční paprsky a nedostatek srážek nesvědčí. Můžete jí životní podmínky vylepšit pomocí speciální stínicí tkaniny, kterou ukotvíte na tyčky asi metr nad rostlinami. Zmírníte tím účinky slunce, zároveň ale bude nad záhonem proudit dostatek vzduchu.

Text: (red); foto: Dreamstime