Trvalky: Podmanivá krása levandule
Kdo by ji neznal! Překrásná rostlina s neuvěřitelně pestrou paletou modrých a fialových odstínů květů, jejichž vůně a léčivých účinků lze využít v kosmetice, domácím léčitelství i v kuchyni, k nám dorazila už před stovkami let ze Středomoří. Současná teplá a suchá léta jí jen hrají do karet – přímo si lebedí na plně osluněných stanovištích a spokojí se jen s minimálními nároky.
Poznejte tu pravou
Pro léčebné, aromaterapeutické a kuchyňské účely se používá levandule lékařská (Lavandula angustifolia, L. officinalis), případně levandule širokolistá (L. latifolia), které mají vyšší obsah esenciálních olejů v květech a rostou poměrně pomalu. Jiné druhy či křížence (L. hybrida, L. intermedia) obsahují více kafru a jejich vůně je spíše ostřejší a dráždivá, čímž se liší od jemného aroma pravé levandule.
Pozor na citlivou příbuznou
Přestože jsou levandule v našich podmínkách spolehlivě mrazuvzdorné, existuje jeden druh, který tuto vlastnost zcela postrádá a pěstuje se proto jako letnička. Levandule ouškatá (L. stoechas) má květenství na vrcholu zakončené typickou korunkou z několika vzpřímených listů a silně voní po kafru. U nás přezimuje pouze v nejteplejších oblastech a pod důkladným zimním krytem, spolehlivější je ale buď přezimování v místnosti nebo pouze sezónní pěstování.
Sklízejte ve správný čas
Levandule začíná kvést od poloviny června. Pokud ji chceme použít pro sušení, je třeba ji sklidit v době, kdy ještě nejsou květy úplně rozvité. Stonky sklízíme nejlépe jemnějšími nůžkami a dbáme na to, abychom neřezali do zdřevnatělých částí, což by rostlinu oslabovalo. Sklízíme za plného slunce, kdy je obsah éterických látek v květech nejvyšší a navíc nehrozí plesnivění. Sušíme buď v menších svazečcích zavěšených na teplém a stinném místě, nebo rozložené na novinový papír. Využít lze také sušičku ovoce při teplotě do 35o C.
Jak pěstovat levanduli
- plně osluněné stanoviště, průvan nevadí
- na půdu nenáročná, dobře poroste v mírně vápenité
- suchomilná, zejména v zimě nesnáší zamokřenou půdu
- pokud květy nesklidíme, po odkvětu květní stvoly seřízneme
- na jaře zkrátit celý keř na 15–20 cm, starší rostliny jen asi o třetinu
- neřezat do starého dřeva, nemusí dobře obrazit
- plně mrazuvzdorná, zimní kryt není nutný
Text: (red); foto: Dreamstime, GAP Photos a iVerde