Pěstování: Jarem výsev nekončí

Výsevy si často spojujeme většinou s jarem a občas i s koncem léta. Možná vás ale překvapí, že i v létě, po sklizni raných druhů či odrůd zeleniny, lze prázdnou půdu na záhonech znovu osít. Do truhlíků nebo vyvýšených záhonů lze některé plodiny s krátkou vegetační dobou vysévat případně i opakovaně.

Asi nejznámější a nejčastěji pěstovanou zeleninou, kterou lze vysévat od jara až do konce léta, jsou ředkvičky. Je třeba ale vybrat vhodnou odrůdu pro celoroční pěstování, například Tercie či Kvinta, v srpnu se pak dají vysévat i ostatní odrůdy jako Kvarta, Granát nebo Duo.

Vhodnou zeleninou pro červnové a červencové výsevy je i salátová řepa, odrůdy Pablo či Redshine (jednoklíčková, nemusí se jednotit) nebo černý kořen.

Z listových zelenin jsou vhodné pro letní pěstování některé odrůdy ledových salátů jako například Ledáno, Maximo, Medimo, nebo opět celoroční saláty Maršalus a Merkurion. Určitě bychom neměli zapomenout na listové saláty k řezu, které při pravidelném výsevu od poloviny července nahusto zajistí zásobu listů do pozdního podzimu.

Z brukvovitých zelenin je k srpnovému výsevu vhodná odrůda kedlubny Dvorana – její vegetační doba od výsevu činí 50 dní. Další zeleninou je pekingské zelí s výsevem od června do konce července. Abychom sklidili velké hlávky, musíme počítat s dostatkem vláhy a přihnojením dusíkem. Výsev provádíme přímo na záhon a po výsevu následně jednotíme.

Naťovou petržel, pažitku, bazalku a jiné bylinky pro sklizeň listů můžeme do nádob vysévat celoročně a postupně také sklízet.

Samostatnou kapitolou jsou pak odrůdy některých zelenin určených k přezimování a následně potom k velmi rané sklizni. Mezi ně patří například salát Humil, ozimé cibule Hiberna a Augusta nebo svazková cibule Gerda.

Text: David Brom, ZC s.r.o.; foto: GAP Photos a Dreamstime

Náš tip:

Zkuste do skleníku vysít v červenci nebo srpnu odrůdy okurek Vista, Avantgarde, Orca nebo Minisprint – při intenzivním pěstování budete mít okurky celý podzim.

Jak dodat do půdy živiny

Pokud budete vysévat semena zeleniny náročné na živiny (plodiny I. trati), je třeba do půdy znovu dodat hnojivo spotřebované předchozí plodinou. Ideální je pro tyto účely granulovaný hnůj, který stačí jen mělce zapravit pod povrch půdy.

Pozor na přísušek

Klíčící rostliny jsou velmi citlivé na nedostatek vláhy a přímý sluneční svit. Nezapomeňte proto pravidelně zalévat a případně záhony přistínit například bílou netkanou textilií, bedýnkami nebo stínicí tkaninou.

Výsev v intervalech

Některé druhy zeleniny můžete vysévat od jara po celé léto v týdenních nebo dvoutýdenních intervalech. Zajistíte si tak stále čerstvou zeleninu. Pro opakované výsevy jsou vhodné kopr, koriandr, jednoleté bylinky, hrách, keříčkové i pnoucí fazole, mrkev, kedlubny či ředkvičky.