Dřeviny: Nezapomeňte na stromy!

Samozřejmě že přes léto máme plnou hlavu letniček v truhlících, trvalek na záhonech, péče o trávník nebo o vodu v jezírku či v bazénu. A taky horka, které nás v některých regionech, zvláště, když delší dobu neprší, dokážou potrápit doslova pekelně. Ale nezapomínejme ani na stromy – právě v létě se ve stínu pod jejich listnatými korunami budete cítit mnohem lépe. A stromy na zahradě umění ještě mnohem víc…

  • Teplo

Koruna stromu sníží teplotu vzduchu až o tři stupně, poctivě ji však vnímáme jako ještě nižší. Proto se ve stínu stromu cítíme příjemně a na rozdíl od přímého slunce zde dokážeme vydržet v létě i přes poledne.

  • Voda

Strom podstatně lépe zachytává tolik potřebnou vodu v zahradě a podílí se na jejím koloběhu. Svými kořeny zpevňuje půdu, voda se pak lépe vsakuje do půdy a zlepšuje se tím její kvalita.

  • Vzduch

Strom produkuje kyslík a z listů odpařuje vodu, takže vzduch zvlhčuje a ochlazuje. Pohlcuje prach, čistí vzduch a ničí škodlivé mikroorganismy ve vzduchu.

  • Život

Strom poskytuje útočiště ptákům a další živočichům včetně hmyzu. Vytváří tak v zahradě přirozený biotop a podílí se na druhově pestré skladbě fauny.

  • Úspora energií

V horkých dnech strom nahradí klimatizaci: stínem ochlazuje dům a brání paprskům v průniku okny, v zimě zase tlumí nárazy větru a brání ochlazování domu, čímž pomáhá snižovat náklady na vytápění.

  • Krása a pohoda

Strom je zdrojem přírodní energie, působí pozitivně na naši psychiku a v neposlední řadě je krásný – po celý rok!

Text: Pavlína Florová, Zahrada FLORA, Úvalno; foto: GAP Photos